2024-2025

A JAK 3. helyezett csapata

Egészséges életmód és élhető környezet vetélkedőn jártunk

Az idén 27. alkalommal rendezte meg a Nemes Nagy Ágnes Kollégium az Egészséges életmód és élhető környezet című vetélkedőjét a megyei kollégiumok diákjainak. A megmérettetésre 6 csapat nevezett. A három fős csapatoknak az egészséges táplálkozással kapcsolatban kellett megoldaniuk két előzetes feladatot, például bemutatniuk egy zöldséget, hogy az milyen jelentőséggel bír az egészség megőrzésében. Ezután a helyszínen hat állomáson kellett bizonyítaniuk tudásukat és rátermettségüket olyan témakörökben mint a szelektív hulladékgyűjtés vagy a gyógy- és fűszernövényeink felismerése. A versenyzők legjobban kedvelt feladata a kapott alapanyagokból egészséges uzsonna készítése volt, amit utána jóízűen el is fogyasztottak. A József Attila Kollégiumot az Öko DÖK tagjai, Balogh István Mátyás, Cseresznyés Zoltán és Kovács Áron képviselték, akik először vettek részt ezen a vetélkedőn, és teljesítményükkel rögtön a dobogó 3. fokára állhattak. Felkészítő tanáraik Polczer Zoltán tanár úr és Nyikus Norbert tanár úr voltak. Gratulálunk! Szép volt fiúk! 

A HEROSZ Állatotthon bejáratánál

Látogatást tettünk a HEROSZ Állatotthonban

Kollégiumban évek óta nagy hangsúlyt fektetünk a fenntarthatóságra és környezettudatosságra. Az elmúlt két évben azonban a környezetvédelem mellett az állatvédelem és az állatvédelem-pedagógia is kiemelt figyelmet kapott a kollégiumi foglalkozások megtervezésekor. Ennek a törekvésnek a kapcsán úgy gondoltuk, hogy ne csak beszéljünk róla, hanem lépjünk ki a tantermi keretek közül, és nézzük meg, hogyan is kell ezt jól csinálni a gyakorlatban! 2024. november 18-án a HEROSZ Fehérvári Állatotthonában jártunk, ahol Krepsz Gyöngyi telepvezető zoológus beszélt a felelős állattartás fontosságáról, és bemutatta nekünk az állatmenhely működését. Majd megnézhettük a gazdira váró kutyákat és cicákat. A macskaházba be is mehettünk, és megállapítottuk, hogy mennyire nyugtatóan hat az emberre egy állat közelsége!🐈🐕❤️  A HEROSZ-nál nemcsak önkénteskedni lehet, hanem az 50 óra közösségi szolgálat is teljesíthető! Megtudhattuk, hogy az állatok szocializációjának szempontjából óriási segítség, ha egy önkéntes csak beül az állatok közé, rájuk figyel, beszél hozzájuk, simogatja őket. Ezek az állatok ugyanis megszokják és igénylik az ember közelségét, ezáltal nagyobb eséllyel választják őket az örökbefogadók. Sokat tanultunk ezen a délutánon - önmagunkról is! Köszönjük a lehetőséget!🌿🌳

A konferencia megnyitóján

"Zöld Suli Konferencián" jártunk!

Öko csoportunk tagjai - a Gaja Környezetvédő Egyesület jóvoltából - részt vehettek a fogyasztásszüneti naphoz kapcsolódóan 2024. november 18-án délután a Hiemer-házban megszervezett "Zöld Suli Konferencián". A Gaja Egyesület az évek során a fogyasztásszüneti naphoz kötötte a programot, amellyel a fogyasztási szokások átgondolására szeretnék ösztönözni a fiatalokat. Ma is ez a legfőbb cél – hangsúlyozta Vajgerné Böhm Erika, az egyesület elnöke. A konferencián elsőként dr. Cser-Palkovics András polgármester úr tartott előadást „Klíma: berendezés vagy stratégia?” címmel a fenntarthatóságról, érintve olyan aktuális helyi kérdéseket, amelyek szorosan összefüggenek a mostani fiatalok mindennapjaival és – főként – a jövőjével. A program második felében Kádár András, a Jane Goodall Intézet főtitkára tartott előadást „Passzold vissza, vagy passzold tovább a mobilodat a gorillákért!” címmel. Az előadásból megtudhattuk, hogy a mobiltelefonok előállításához szükséges koltán ércet Afrikában, veszélyeztetett fajok – pl. gorillák és csimpánzok – élőhelyén bányásszák, felemésztve az élőhelyként szolgáló erdőket. Ezért fontos a mobilok újrahasznosítás céljából történő összegyűjtése és a kidobott készülékek minél nagyobb arányú hasznosítása. Ezután azt is megtudhattuk, hogy a segítésnek vannak rendhagyó formái is: például, az intézet közvetítésével akár örökbe is fogadhatunk egy csimpánzt Afrikában, ezzel támogatva a kihalás szélén álló állatfaj élelmezését és orvosi ellátását egy Kongói rezervátumban. 

Jó a csapat!

Őszi udvarrendezés és közösségi szolgálat

Szeptember közepén indult el a József Attila Középiskolai Kollégiumban az a kezdeményezés, amelyet nemcsak azért hoztunk létre, hogy szép, rendezett és tiszta legyen a kollégium udvara, hanem azért is, hogy kollégista diákjaink itt helyben teljesíthessék az érettségihez szükséges 50 óra közösségi szolgálatot. Minden hétfőn 16.00 órától seprűt, gereblyét, lapátot ragadunk és közösen, jó hangulatban csinosítgatjuk a kollégium udvarát. Az elmúlt két hétben főként az intézmény udvarán álló, óriásra nőtt nyírfák lehulló leveleit gyűjtöttük össze, melynek eredményeképp 8 darab 200 literes zsákot töltöttünk meg. Azután összeszedtük a kollégium környékén eldobott hulladékokat is. Ha fontos neked a természet védelme, a kulturált környezet és a közösségi szolgálat teljesítése, csatlakozz hozzánk bátran!

Pihenő a Sóstó Természetvédelmi Terület kilátójánál

Mi is csatlakoztunk a Világ Gyalogló Nap rendezvényeihez

A kollégium Sport munkaközössége második alkalommal csatlakozott a "Világ Gyalogló (Hó)Nap 2024" nevű kihíváshoz. De mit is ez pontosan? A TAFISA nemzetközi versenykiírása alapján a Magyar Szabadidősport Szövetség koordinálásával gyaloglást népszerűsítő programsorozat. Az országos programsorozat keretein belül, a gyaloglás eszközével a résztvevők megismerhetik a helyi nevezetességeket, látványosságokat. A kollégiumi diákok Székesfehérvár egyik ikonikus zöld szegletébe, a Sóstó-Homokbánya Természetvédelmi Területre látogattak. Megismerkedhettünk a Sóstó egyedülálló növény- és állatvilágával, jó levegőn voltunk, sokat nevettünk és beszélgettünk. A terület központi részén egy játszótér is várt ránk, amit természetesen nem hagyhattunk ki! A kilátóból pedig megcsodáltuk a székesfehérvári naplementét. Több kilométert sétálunk! Teljesítettük a kihívást!

A Titkos Projekt vállalkozó szellemű résztvevői

Állatvédelmi Titkos Projekt Kihívás

Az Állatvédelmi Témahét keretein belül a JAK az idén is csatlakozott az állatok világnapja alkalmából szervezett Állatvédelmi Titkos Projekt Kihíváshoz. Célja, hogy az Állatvédelmi Témahétnek köszönhetően, pedagógusok és gyermekek összefogásával egy országos közösségi média kampány valósuljon meg október 4-én. Kollégiumunk a facebook-os kihíváshoz csatlakozott. A projekt résztvevői 70 diák és 5 nevelőtanár rövid ötletelést követően úgy határozott, hogy - fiúkollégium révén - egy kandúr macska arcát formáljuk meg az intézmény hátsó udvarának parkolójában. A diákok nagyobbik része az alakzatban foglalt helyet, az Öko csoport tagjai és a pedagógusok pedig irányították a folyamatot. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a 9 emeletes épület felső emeleteiről tökéletesen lehet fényképezni, így szuper képeket készítettünk drón használata nélkül is. A projekt összehozta a közösségeket! Vidám és vicces pillanatok közepette hívtuk fel diáktársaink és a facebook népének figyelmét az állatvédelem fontosságára. Már tervezzük a jövő évi alakzatot! ;) 

Komposztáló a Munkácsy iskola udvarán

Komposzthalmot és kapcsolatokat építettünk a komposztálás napja alkalmából

Az zöld jeles napok sorában Magyarországon október 10-e 2012 óta a komposztálás napja.🍃🍁🍂Az Öko munkaközösség tagjai ebből az alkalomból vettek részt a Munkácsy Mihály Általános Iskola és a Gaja Környezetvédő Egyesület közös szervezésében megrendezésre kerülő komposztálás témájú továbbképzésen. Vajgerné Bőhm Erika a Gaja Egyesület elnökének köszöntője után Taubert Attila, a Munkácsy Általános Iskola munkatársa tartott gyakorlati oktatással egybekötött interaktív bemutatót az intézmény több éve működő udvari komposztálójában. Elhangzott, hogy "a környezeti elemek közül a talaj kapja a legkevesebb figyelmet. Talán azért, mert ha károsodik, annak nincsenek közvetlen egészségügyi hatásai, mint a szennyezett levegőnek vagy a a víznek. De lehet, hogy azért nem figyelünk rá eléggé, mert természetesnek vesszük, hogy azon állunk, biztosan megtart minket." A délután során nemcsak hasznos ismeretekkel, szakmai segédanyagokkal, hanem 40 liter komposzttal is gazdagodtunk! Köszönjük a lehetőséget!

A bekötő út megtisztításával kezdtük a tanévet
A bekötő út megtisztításával indítottuk a tanévet

Öko szemlélet és közösségi szolgálat kéz a kézben, a JAK-ban

"Mentsd meg a Földet, és közben az érettségi megkezdéséhez szükséges 50 óra közösségi szolgálatot is megszerezheted!" Ez volt a mottója a JAK Öko szakköre által meghirdetett őszi kertrendezés sorozatnak. Szeptember 16-tól kezdődően két hónapon át minden héten lehetősége nyílik a kollégium lakóinak, hogy csatlakozzanak a kollégiumi udvar és az Öko kert gondozásához, de ültethetnek muskátlit és törpe anyósnyelvet, valamint bekapcsolódhatnak a flakonkommandó vagy a használt elem gyűjtő csapat munkájába is. Első alkalommal a kollégium épülete előtti járdákat, az udvar járdáit és a bekötő utat tisztítottuk meg és összegereblyéztük a lehullott leveleket a füves területeken. Következő alkalommal a madárodúkat fertőtlenítjük és készítjük fel téli szállásnak cinegéink számára. Szeptember végén, a növények teleltetésének kezdetén pedig új muskátli dugványokat is készítünk. Ha van kedved megmenteni a Földet, vagy legalábbis tenni egy kis szeletkét a környezetedért, csatlakozz, és szerezz értékes és hasznos időtöltéssel közösségi szolgálati órákat!

Kapcsolat

József Attila Középiskolai Kollégium

  • +36-22/500-827
  • info@albakoli.hu
  • fiu@albakoli.hu
  • 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u.13

Intézményünk elismerései:


Nemes Nagy Ágnes Kollégium

  • +36-22/312-072
  • lany@albakoli.hu
  • 8000 Székesfehérvár, Gyümölcs u. 13.


Intézményünk elismerései:



Fenntartó:
Székesfehérvári Tankerületi Központ
Cím: 8000 Székesfehérvár, Petőfi u. 5. • Telefon: +36 (22) 795-240 • E-mail: szekesfehervar@kk.gov.hu
OM azonosító: 040659
albakoli 2022
line-shape line-shape